Atlas Historyczny Powiatu Tczewskiego. W tym roku świętujemy 25-lecie samorządu powiatu tczewskiego!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Czy wiedzieliście, że w XV wieku powiat tczewski obejmował obszar aż 3038 km2. Jest to 4,5x więcej niż obecnie!

Dawniej powiat tczewski obejmował takie miejscowości jak: Tczew, Skarszewy, Sobowidz, Trąbki Wielkie, Pszczółki, Subkowy, Pelplin, Gniew, Piaseczno, Starogard, Stara Kiszewa, Zblewo, Lubichowo, Bobowo, Nowa Karczma, Kościerzyna, Stężyca, Goręczyno i Lipusz.

Jest to jedna z wielu ciekawostek, które czekają na czytelników Atlasu Historycznego Powiatu Tczewskiego autorstwa Bogdana Badzionga — historyka, regionalisty kociewskiego, nauczyciela, sekretarza gminy Pelplin oraz członka zarządu powiatu tczewskiego. 

Jak możemy przeczytać w słowie wstępnym:

(...)Melchior Wańkowicz zapytany kiedyś, jaką książkę zabrałby z sobą, gdyby został skazany na wiele lat więzienia, odpowiedział: mapę, bo to książka, którą można czytać bez końca. Przekazujemy Wam wiele map tworzących atlas, oby one miały dla Was taką wartość, jak dla M. Wańkowicza. Niech lektura atlasu przyczyni się do zgłębienia wiedzy o wspólnocie samorządowej, tworzącej powiat tczewski.(...)

Atlas Historyczny Powiatu Tczewskiego pokazuje przemiany terytorialne, organizacyjne i ustrojowe powiatu na przestrzeni dziejów, od XVI w. do czasów współczesnych. Wydanie tej publikacji jest z jednym wielu działań związanych ze świętowaniem 25-lecia samorządu powiatu tczewskiego.

Obecnie powiat tczewski położony jest w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego. Jego powierzchnia, wynosi 697 km2 , zamieszkuje go 118,5 tys. osób. Administracyjnie powiat tczewski tworzą trzy gminy wiejskie: Subkowy, Tczew, Morzeszczyn, dwie gminy miejsko-wiejskie Gniew, Pelplin i miasto Tczew.

Geograficznie obszar powiatu rozciąga się pomiędzy lewym brzegiem Doliny Dolnej Wisły a krawędzią wysoczyzny morenowej Pojezierza Starogardzkiego. Jego północna część obejmuje niewielki fragment Żuław Wiślanych, natomiast południowe krańce powiatu wyznaczają kompleksy leśne znajdujące się w okolicach Swarożyna i Opalenia.

Bogactwo powiatu tczewskiego

Bogactwa naturalne to niejedne atuty powiatu tczewskiego. O jego atrakcyjności świadczą również liczne zabytki kultury materialnej. 

Wspaniałą wizytówką tutejszych ziem jest pocysterska bazylika katedralna w Pelplinie. Ta gotycka budowla zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Polsce. 

Warte uwagi są również inne świątynie gotyckie wznoszące się wzdłuż lewego brzegu Wisły: tczewska fara, sanktuaria maryjne w Piasecznie i Lubiszewie oraz świątynia w Gorzędzieju, której patronem jest św. Wojciech. 

Niezwykle okazale prezentuje się Zamek Krzyżacki w Gniewie, którego średniowieczne mury stanowią wspaniałą scenografię do licznych imprez, spektakli i inscenizacji historycznych. Gniewski zabytek doczekał się uznania Polskiej Organizacji Turystycznej, która rekomendowała go do listy najlepszych krajowych produktów turystycznych. 

Wiodącą atrakcją naszego powiatu i zarazem jedną z cenniejszych pereł w zbiorze atrakcji całego Pomorza jest zabytkowy most przez Wisłę w Tczewie. Dumą dla mieszkańców regionu jest fakt, że obiekt ten, podobnie jak legendarna Wieża Eiffel’a, został uznany przez Amerykańskie Towarzystwo Inżynierii Budowlanej za Zabytek Międzynarodowy. 

Miejscem niezwykłym dla koneserów sztuki i nie tylko jest Fabryka Sztuk (dawniej Centrum Wystawienniczo Regionalne Dolnej Wisły) w Tczewie, które zostało uznane za jeden z 7 Cudów Funduszy Europejskich. Atrakcją obowiązkową dla wszystkich miłośników historii jest zaś najstarsze w Polsce Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie.

Nie sposób wymienić wszystkich walorów kulturowych i turystycznych powiatu tczewskiego, gdyż zabytkowymi kamienicami, dworkami, kościołami i przydrożnymi kapliczkami poszczycić się może każda z gmin.

25-lecie samorządu powiatu tczewskiego

Rok 2023 to rok wyjątkowy dla powiatu tczewskiego, ponieważ będziemy obchodzić jubileusz 25-lecia powstania samorządu powiatowego. 

Powiaty przywrócono w ramach reformy 1998 roku, by wraz z gminami i województwami tworzyły nową strukturę terytorialną w demokratycznej Polsce. Ustawa o samorządzie powiatowym została uchwalona 5 czerwca 1998 r., natomiast 4 stycznia 1999 r. oficjalnie otwarto siedzibę Starostwa Powiatowego w Tczewie, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 18 i Łaziennej 14. 

Oba budynki pełniły swoją funkcję do 2010 r., kiedy to siedzibę urzędu przeniesiono do dawnego biurowca firmy METRIX, przy ul. Piaskowej 2.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Festiwal Biegowy Pratt&Whitney w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie