Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa wystawa sztuki w tczewskiej Fabryce Sztuk!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Archiwum
Fabryka Sztuk zaprasza na zbiorową wystawę sztuki pt. ,,W drodze… rodzina”. Jest to już czternasta odsłona autorskiego cyklu Danuty Joppek „W Drodze…” Tym razem kuratorka zaprosiła do udziału zaprzyjaźnione artystki wraz z ich dziećmi i wnuczętami. Wernisaż tej wystawy odbył się w czwartek 11 sierpnia w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie. Ekspozycję można zwiedzać do 4 września.

- „W Drodze...rodzina” to wystawa ukazująca, że żyjemy tym samym, nasze życie jest w drodze. W drodze jest nasza twórczość. I ta wystawa jest też w drodze – przyjechała tutaj i wywędruje stąd w kilka różnych miejsc. Skład wystawy jest w drodze – jedni przychodzą, inni odchodzą. Każdy z nas podąża swoim traktem, wytycza własny szlak. Czasem chcemy się spotkać, aby kawałek drogi przebyć wspólnie. I to, to właśnie - „aby kawałek drogi przebyć wspólnie”, jest pretekstem spotkania naszych postaw twórczych na tej wystawie. Bo z marszu, z ruchu, ze spotkania, wymiany myśli i energii coś wynika. I o to coś nam właśnie chodzimówi Danuta Joppek, kuratorka wystawy.

W ekspozycji udział biorą między innymi:
Wilga Badowska, Ewa Bogucka-Pudlis, Izabela Borkowska wraz ze swoim dzieckiem Karoliną Borkowską, Marta Branicka z dziećmi Remim Asare i Michałem Asare,  Magdalena Hanysz-Stefańska, Danuta Joppek wraz z wnuczką Elfie Maccari-Joppek

Wilga Badowska

Malarka, ilustratorka, graficzka. Pracuje w unikatowej technice własnej (batik i pastele na jedwabiu), wykorzystując doświadczenia pracy z linorytem barwnym. Ukończyła państwową wyższą szkołę sztuk plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, broniąc dyplom w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego (w 1986 r.). Dorobek artystki to ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Ameryce Północnej, Japonii, czy Australii.

Ewa Bogucka-Pudlis

Urodzona 02.04.1960 w Pułtusku. Ukończyła państwowe liceum sztuk plastycznych w Gdyni Orłowie i PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Kazimierza Śramkiewicza. Jest stypendystką ministra kultury i sztuki. Uprawia głównie malarstwo olejne, jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych na całym świecie. Zajmuje się również ilustracją książkową, wizualizacjami filmowymi i plakatem. Jest autorką ilustracji do wielu klasycznych pozycji m.in. Faraona, Białego Kła, W pustyni i w puszczy, O psie, który jeździł koleją czy Czerwonego Kapturka.

Izabela Borkowska

Urodzona 16.02.1972 w Gdyni. Artystka o bardzo szerokim spektrum działań twórczych. Począwszy od form przestrzennych, graficznych, fotografii po instalacje, design i scenografię. W twórczości interesuje ją miejsce kobiety w obecnym świecie. Jej wrażliwość na aspekt pamięci, przemijania i trwania bardzo często kieruje jej poszukiwania w stronę uniwersalnych wartości ludzkich.  Swoją potrzebę budowania więzi i tworzenia komunikatu międzyludzkiego dopełnia poprzez działania społeczno-kulturalne, promujące polską kulturę we Francji. Jest pomysłodawczynią i aktorem licznych projektów o charakterze naukowym, kulturalnym i społecznym. "Człowieczeństwo jest dobrem trwałym, jednak i ono może ulec zapomnieniu".

Marta Branicka

Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Radwańskiego. Od 1993 związana z Wydziałem Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP, od 2017 jako profesor. Na uczelni prowadzi zajęcia z rzeźby wyselekcjonowane pod kątem tematów kierunkowych, łącząc różnorodne metody kształtowania formy i techniki. Zajmuje się rzeźbą, realizacjami w tradycyjnych technikach rzeźbiarskich takich jak kamień czy ceramika, ale również techniki przyrostowe druku 3D, a także animacją.

Magdalena Hanysz-Stefańska

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa uzyskałam w 1994 roku. Swoją twórczość zalicza śmiało do tej z gatunku optymistycznej. Choć tematyka, jaką podejmuje, jest całkiem poważna i różnorodna.  Maluje, rysuje, choć najbardziej upodobała sobie linoryt kolorowy i tę technikę uprawia najczęściej.  Uczestniczyła w 255 przeglądach zbiorowych, swoje prace pokazywała na 36 wystawach indywidualnych. Zdobyła 26 nagród i wyróżnień za swoje dokonania artystyczne.

Danuta Joppek

Ukończyła wychowanie plastyczne na PWSSP w Poznań. Jej promotorem był prof. W. Twarowski. W 1990 r. uzyskała dyplom z malarstwa i grafiki na PWSSP Gdańsku.  Laureatka konkursów plastycznych. Jej malarstwo wielokrotnie inspirowało twórczość pisarzy i poetów. Kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, udział w zbiorowych w kraju i za granicą. Wśród jej licznych wyróżnień i nagród znalazły się takie jak: stypendium ministerstwa kultury i sztuki otrzymane w 1996 roku oraz trzykrotnie marszałka województwa pomorskiego w 2012, 2019 i 2021 roku. Trzy razy otrzymała także stypendium kulturalne miasta Gdańska w 2000, 2007, 2009 roku. 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto