„Samorząd dla dziedzictwa'' Rusza kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu.

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
MKiDN
Udostępnij:
Rusza nabór wniosków w ogólnopolskim konkursie ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków „Samorząd dla Dziedzictwa” 2022.

Konkurs i jego cele
Za pomocą konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa” jego inicjatorzy pragną nagłośnić konieczność tworzenia gminnych programów opieki nad zabytkami, docenić samorządy, które najlepiej wywiązują się z tego obowiązku i promować najlepsze praktyki i najciekawsze projekty służące ochronie dziedzictwa kulturowego. W konkursie wyłaniane są gminy, które mogą wykazać się najlepszym opracowaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami, zapewniając zachowanie wartości dziedzictwa kulturowego oraz zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy oparty na efektywnym wykorzystaniu potencjału zasobów tego dziedzictwa.

Kondycja, w jakiej znajdują się zabytki polskich miast, wsi i miasteczek wpływa na samopoczucie mieszkańców, na ich poczucie tożsamości, przeżywanie dumy z przywiązania do swojej „małej ojczyzny”. To, czy zabytki regionu podlegają opiece, w przeważającej mierze zależy od dobrych decyzji podejmowanych przez samorządy lokalne. To od dostrzeżenia przez nie potrzeby otoczenia ochroną i opieką starych domów, kościołów, kapliczek, zabytkowej zieleni, młynów, pałaców, wież, pomników, kurhanów i wielu innych śladów przeszłości, zależy czy nasze dziedzictwo kulturowe przetrwa i czy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem.

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie samorządy gminne w następujących kategoriach:
-duże i średnie gminy miejskie (liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców)
-małe gminy miejskie (liczące poniżej 50 tys. mieszkańców)
-gminy miejsko-wiejskie i wiejskie.

Nagrodami głównymi w konkursie są filmy promujące dziedzictwo kulturowe zwycięskich gmin w każdej z 3 kategorii konkursowych. Oprócz tych nagród laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz tablicę.
Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” realizowany jest w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022. Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny.

Jak ważne są zabytki?
Zabytki stanowią świadectwa przeszłości, niosą w sobie opowieści o realnych ludziach, miejscach, czasach i narodach. W zabytkach urbanistyki widać uwarunkowania i sposoby budownictwa minionych epok. Zabytkowe ulice opowiadają historie ekonomii i technologii miejskiej, stylów zabudowy, struktur społecznych, ustrojów i wiele innych. Pomniki są świadectwem patriotyzmu czy spektakularnych sukcesów naszych przodków. Zabytki literatury opowiadają o przemianach w języku i jego kulturze.

Poznawanie świadectw przeszłości, przyglądanie im się, obcowanie z nimi ułatwia zrozumienie nie tylko historii, ale również międzyludzkich relacji, zasad funkcjonowania świata. Ponadto, dzięki kontaktom z zabytkami i miejscami przeszłości, wzmaga się poczucie przynależności i obywatelskiej dumy, co jest ważne z punktu widzenia kształtowania się naszych wartości i osobistego rozwoju. 

Tczewskie zabytki
Tczew również zalicza się do grona miast gdzie, znajduje się wiele zabytków, koło których przechodzimy codziennie.
Takimi punktami w Tczewie są między innymi:

-Wiślane mosty 

-Muzeum Wisły

-Park miejski i amfiteatr

-Wiatrak typu holenderskiego z 1890 roku

-Kościół farny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

-Pozostałości murów obronnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie